Jak na audit webu svépomocí

Pokud si tvoříte vlastní web, dobře to znáte – pečujeme o něj, chlubíme se jím, upravujeme, zdobíme fotkami. Trávíme s ním hodiny.

Na rozdíl od našich (potencionálních) klientů. Ti na něm stráví minimální dobu, aby našli, co potřebují. Pokud nenajdou, kdo ví, jestli se ještě někdy vrátí.

Auditem webu můžete svým klientům hledání usnadnit. A hlavně o ně nepřijít.

Audit vlastního webu jsem rozdělila do tří oblastí. Podíváme se na funkčnost webu, jeho obsah a na vizuál.

Než se vrhneme na jednotlivé kroky, doporučila bych si položit základní otázky.

Proč ten web vlastně mám? Jakou má funkci? A jak dosáhnu toho, aby web funkci splnil?

Odpověď na tuto otázku si doporučuji napsat. Může vám to připadat primitivní, nicméně je dobré si uvědomit, co vlastně od webu chcete, a mít to na paměti ve chvíli, kdy se budete zaobírat jednotlivými prvky.

Příklad?

Můj web mi pomáhá budovat můj brand, zároveň je rozcestníkem mých služeb a filtrem klientů. Web odpovídá vizuálu, který recykluju i na sítích. Služby a kontakt jsou rychle dohledatelné, jak na domovské stránce, tak v samostatné kategorii. Filtrem klientů je nejen obsah a styl komunikace, ale taky jasně uvedená cena.

Pojďme se teď podívat na jednotlivé položky.

 

Funkčnost

1. Začněme strukturou webu. Tzn. stránky na webu, jejich podstránky. To, co máte v hlavním menu.

 1. Dává smysl? Je přehledná nebo je web tajuplné bludiště, které zaneprázdněná podnikatelka neocení? Originalita je fajn, ale držme se aspoň toho, že v menu bude jasně k nalezení to, co jste zač, co prodáváte a jak to váš klient může koupit. Pokud to teda souzní s hlavním účelem webu.
 2. Zaměřte se pak i na strukturu jednotlivých stránek. Jsou to prvky, které jste na stránku naházela halabala, protože jste vyplňovala šablonu nebo vedete klienta za ruku a ukazujete mu, kam by se měl na stránkách pohnout dál?

2. Responzivita. To, jak se web zobrazuje na různě velkých obrazovkách. U webu je dnes extrémně důležité, jak se zobrazuje na telefonu. Nezapomeňte si web celý projít aspoň na jednom mobilním zařízení. Nepřekrývají se na telefonu některé prvky? Neutíkají texty z obrazovky? Nejsou na webu na telefonu příliš velké mezery mezi texty a tlačítky? Je text blogových příspěvků dostatečně veliký?
3. Tlačítka. Není nic otravnějšího než nefunkční tlačítka nebo odkazy na webu. Svého klienta vyzýváte k tomu, aby na něco klikl a pak… na něho vyskočí, že stránka neexistuje. Projděte si celý web a pečlivě odkaz po odkazu, tlačítko po tlačítku zkontrolujte. I ty ikonky odkazující na sociální sítě.
4. Jak na náhledy na sociálních sítích u webů na WordPressu si můžete přečíst tady: Jak na náhledy na Facebooku.

 

Obsah

1. Obsah na webu by měl promlouvat k vašemu (ideálnímu) klientovi. Tvořte ho pro svou cílovku, představte si, jaké otázky si asi klade, když je u vás na webu a rovnou na ně ve svých textech odpovídejte.
2. Pokud češtinu zrovna nemilujete, nechte si texty zkontrolovat. Nebo si je vytiskněte, na papíře vnímáme texty úplně jinak (je mnohem vyšší pravděpodobnost, že si všimnete chyb nebo něco úplně přepíšete). Pozor na stránku O MNĚ a KONTAKTUJTE .
3. Co máte v záhlaví? A co v zápatí webu? Je to prostor opakující se na každé stránce webu, proč jej nevyužít originálně nebo prakticky.
4. Pokud podnikáte jako fyzická osoba, musíte mít na stránkách následující:

  1. Jméno a příjmení
  2. Místo podnikání
  3. IČO
  4. DIČ (pokud jste plátce DPH)
  5. Pokud jste zapsaná v obchodním rejstříku, tak celý údaj o zápisu. Pokud jen v živnostenském stačí větička „Podnikatel je zapsán v živnostenském rejstříku“.
  6. Zásady ochrany osobních údajů
  7. Obchodní podmínky

 

Vizuál

1. Náš mozek má rád opakující se věci, tzn. zkuste na webu opakovat např. rozložení prvků (fotky, texty). Jsou na webu patrné nějaké opakující se vzorce nebo je každá stránka solitér?
2. Předpokládám, že máte svoje fonty, např. jeden pro nadpisy a jeden pro běžný text. Zkontrolujte, že fonty opravdu mluví česky (tzn. ř, ž apod.). A nemějte těch fontů moc, dva max. tři bohatě stačí.
3. Stejně tak asi máte své barvyPoužíváte je konzistentně? Máte definované barvy pro nadpisy, tlačítka, ikonky?
4. Vhodný kontrast barev pro dobrou čitelnost textu si můžete zkontrolovat pomocí tohoto návodu: Jak na kontrast barev.
5. Texty. A jejich formátování. Všeho moc škodí. Tučný text, kurziva nebo podtržení se používá na zdůraznění Pokud bude na stránce víc tučného textu než netučného, zdůraznění ztrácí smysl.
Na druhou stranu dlouhý text bez odrážek nebo občasného zdůraznění je odsouzen k tomu, že ho nikdo nedočte. Maximálně první větu.
6. U delších textů je také vhodné je neroztahovat na šířku celé obrazovky počítače. Rozmezí 7-12 slov na řádek by mělo být pro naše oči ideál, takže delší texty můžete rozdělit do sloupců.
7. POZOR NA CAPSLOCK. Jeho časté používání vyvolává u některých jedinců pocit, že na ně křičíte.
8. White space. Nebojte se prázdného prostoru na webu. Pokud ho budete využívat účelně, skvěle zdůrazní to, co zdůraznit chcete. Dává obsahu možnost dýchat a to důležité vynikne. Prvky, které spolu souvisí, např. nadpis, text a tlačítko nechte u sebe a dejte jim prostor nad a pod nimi, viz obrázek.

Nebojte se také dopřát prostor svým textům, a to pomocí vyšší hodnoty řádkování, viz obrázek.

Výše uvedené je jen výčtem několika bodů, za které vás váš web pochválí. Další materiály pro svůj web získáte zdarma i zde,popř. se můžete přihlásit k Newsletteru, založenému na výstupech z placených konzultací.

 

Sdílet na Facebooku
Sdílet na LinkedIn
Sdílet na Pinterestu

Taky na blogu

Featured image for “Jak na audit webu svépomocí”

Jak na audit webu svépomocí

Pokud si tvoříte vlastní web, dobře to znáte – pečujeme o něj, chlubíme se jím, upravujeme, zdobíme fotkami. Trávíme s…

Jak na obrázky na webu

Pokud spravujete web, určitě jste se dostali do situace, kdy jste chtěli na svůj web nahrát nějakou fotku, obrázek nebo…

4 nejčastější chyby při tvorbě webu

Ať už tvoříte web svépomocí nebo s podporou odborníka, můžete při jeho tvorbě narazit v těchto bodech. 1) Zajímá vás…

5 tipů, jak zlepšit pozici svého webu ve vyhledávání

Co můžete v letošním roce udělat pro svůj web, aby se zobrazoval výše ve vyhledávání (neboli zlepšit SEO)? Teda pokud…

Webová hantýrka – WordPress a spol

Pokud se chystáte tvořit web, budou se vám hodit následující termíny Doména Vaše internetová adresa, konkrétně u tohoto webu je…

Jak si vybrat doménu

Pokud přemýšlíte o vlastním webu, nejspíše vás už napadlo, jakou byste chtěli mít doménu. Co je to doména? Pro začátek…
Featured image for “Brandové focení na web a sítě”

Brandové focení na web a sítě

Co to je brandové focení? Brandové focení je velmi jednoduše druh focení, při kterém se bere v potaz váš brand.…

Jak zkontrolovat kontrast barev

Pokud máte web a chcete si být jisti, že jsou vaše texty dobře čitelné, doporučuji si zkontrolovat kontrast barvy textu…
Featured image for “Jak na náhledy na Facebooku”

Jak na náhledy na Facebooku

Vytvořili jste si skvělé webovky a chcete je sdílet na sociálních sítích. A zděsíte se, vždyť ten náhled vůbec nevypadá…
Featured image for “Potřebuju web?”

Potřebuju web?

K čemu je vlastně web? Možná máte úspěšnou stránku na Facebooku, sledovaný účet na Instagramu nebo na LinkedIn a řešíte,…

Cestujte v čase!

Cestujete rádi časem? Na internetu se to dá jednoduše, můžete se dokonce podívat, jak se webové stránky měnily v čase.…
Featured image for “Co je to SEO? Teda, co SEO není…”

Co je to SEO? Teda, co SEO není…

Slavný evropský objevitel? Slaná exkluzivní omáčka? Možná, ale pokud na vás toto slovo vybafne ve webovém kontextu, bavíte se o…