5 tipů, jak zlepšit pozici svého webu ve vyhledávání

Co můžete v letošním roce udělat pro svůj web, aby se zobrazoval výše ve vyhledávání (neboli zlepšit SEO)?

Teda pokud ho nechcete úplně schovat před světem, v tom případě nemusíte dělat nic moc. 🙂

V jednom prastarém článku jsem nastínila, co není SEO: Co je to SEO I?

Dnes se podíváme na konkrétní kroky, které jsou ve schopnostech většiny uživatelů a budou se týkat – obsahu, struktury webu, vás jako autora a odkazů zpět na váš web.

Některé z tipů jsem pro vás upravila a přeložila z článku: 23 of the Best SEO Techniques in 2022

1. Tvořte kvalitní obsah

 • tvořte kvalitní obsah – v tomto případě má kvalita přednost před kvantitou. Váš obsah by měl odpovídat potřebám vašich klientů, toho, co sami na internetu hledají. Chcete, aby u vás našli své odpovědi a třeba vaše články i sdíleli nebo citovali.
 • více, na co se často vaši klienti ptají vyhledávače? S jakými otázkami chodí za vámi? Můžete napsat články třeba o často se opakujících otázkách na konzultacích a na konci článku čtenáře pozvat k další spolupráci.

2. Buďte přehlední

 • prezentujte svůj obsah přehledně – krátké odstavce, odrážky, zvýraznění důležitého, doplňte jej obrázky
 • přemýšlejte o struktuře svých článků a používejte hierarchie nadpisů. Až budete tvořit obsah, kromě odstavců doplňte článek o podnadpisy (h1, h2, h3…) – pomůžou vám do článku dodat strukturu a zlepšit tak orientaci uživatele.
  • Příklad?
   Článek o domácích zvířátkách:
   h1 – domácí zvířátka
   h2 – kočky
   h2 – pejsci
   h3 – kokršpanělé
   h3 – jezevčíci
   h2 – křečci
 • u obrázků vyplňujte název a alt popisek (alternativní popisek). U názvu obrázků se vyvarujte diakritiky a místo mezer použijte pomlčku nebo podtržítko (toto-je-priklad-nazvu-obrazku). U alt popisku nechte diakritiku i mezery (toto je příklad alt popisku). Alt popisek se taky přečte těm uživatelům, kteří na váš web přijdou se čtečkou (např. nevidomým).

3. Staňte se expertem

 • vyhledávací algoritmy chtějí svým uživatelům ukazovat co nejužitečnější návody a články, proto se snažte svým klientům ukázat, že váš text (a vy) jste skutečně experti v oboru.
  Můžete to dělat následovně – uveďte zdroje, ze kterých čerpáte; mějte na webu certifikace a kurzy, kterými jste prošli; spolupracujte s autory, kteří jsou experti v oboru a na webu uveďte jejich krátké bio; u produktů mějte reference a hodnocení produktů od jeho uživatelů.

4. Budujte strukturu webu

 • snažte se svůj web efektivně a relevantně provázat pomocí interních odkazů, tzn. provázat např. odpovídající témata a podtémata. Příkladem může být web s recepty, kdy bude kategorie veganské recepty, ty budou provázány s podkategorií dezertů, ta bude pak provázána s podkategorií nepečených receptů apod.
 • využijte taky odkazy v zápatí a záhlaví, které se často opakují na všech stránkách na webu. Odkazy, které v těchto částech použijete, mají v očích vyhledávačů větší důležitost. Taky tak můžete návštěvníkům umožnit dostat se do větší hloubky webu, aniž by se museli proklikávat vaším webem. Já se třeba do zápatí chystám vložit odkazy na nejužitečnější návody.

5. Získávejte zpětné odkazy

 • pro váš web je skvělé, když na něj odkazují jiné (a relevantní) weby.
  A proč? Zase to poukazuje na to, že na vašem webu se vyskytuje obsah, který je hodnotný, kvalitní a někomu stálo za to na něj poukázat.
  Neříkám, že byste měli ostatní žadonit o zpětný odkaz, nicméně pokud se vyskytne příležitost a někdo bude mít na webu např. téma, k němuž máte vy zpracované podrobné návody, můžete tyto weby oslovit a nabídnout jim, aby odkázaly na vaše texty.

 

V těchto 5 tipech jsem záměrně vynechala technickou stránku, protože jsem chtěla, aby je mohl vyzkoušet skoro jakýkoliv uživatel. Na technické SEO se podíváme brzy zase tady na blogu.

 

 

 

 

Sdílet na Facebooku
Sdílet na LinkedIn
Sdílet na Pinterestu