Na kávu s Kájou

Markéta Jedličková

Jak byste popsal/a svou práci šestiletému dítěti?

Jsem povoláním geograf, což zahrnuje dost širokou paletu činností, které dělám, dělat můžu nebo bych minimálně dělat chtěla. Analýzy, plánování, mapování, průzkum v terénu, využívání poznatků z mnoha vědních oborů, jejich zpracování a prezentace… Tím, co mě zajímá, je prostor kolem nás a jeho využití. Hledám způsoby, jak vylepšovat naše okolí a přitom citlivě nakládat se zdroji (přírodními, materiálními, kulturními a dalšími), které máme a nejsou bezedné. S nadsázkou říkám, že správný geograf je taková Kelišová – má přehled o všem kolem sebe a dokáže toho využít.

Co byste vzkázal/a svému patnáctiletému já?

Byť se Ti to možná nezdá, všechny ty otravné věci, ke kterým Tě rodiče tlačí, jednou opravdu oceníš. Můj tatínek je vášnivý matematik, jako malou mě třeba nutil po nocích počítat úlohy z korespondenčních matematických soutěží. Nenáviděla jsem to a stálo to hodně nervů jeho i mě. Ale zpětně vidím, jak mi tyhle noční dýchánky vštípily houževnatost, zarputilost, vytrvalost a lásku k logice. Maminka mi zase přirozeně předala vztah k tvoření, zručnosti, vaření, pečení, pohostinnosti… Vše zmíněné čím dál víc vnímám jako důležité vstupní předpoklady pro budování spokojeného domova s vlastní rodinou. Jako učitelská rodina jsme navíc trávili dost času pohromadě, jezdili na výlety, do přírody. Na čas jsem z toho samozřejmě v pubertě vypadla, abych se k zažitým hodnotám mohla zase vrátit. Takže pubertálnímu já bych chtěla říct, že ač je to k nevíře, budu se jednou snažit dělat to stejně, jako naši. Nicméně, je mi jasné, že mé nezralé já by jen protočilo oči a šlo se dívat na Divokého anděla 🙂

Kdy Vás Vaše práce dostala do kolen? Ať už pozitivně nebo negativně.

Při výletech s dětmi či terénních průzkumech se do kolen, možná lépe řečeno na kolena, dostávám poměrně často a nezřídka mám u toho na hlavě kus šípkového keře nebo nohy popálené od kopřiv 🙂 Ale bavíme-li se obrazně, baví mě náhody a návaznosti, které se mi v souvislosti s mými aktivitami dějí. Ozve se mi třeba cizí maminka s prosbou, zda bych jí poradila s výletem na Valašsku. Po výměně několika zpráv se z akční maminky vyklube šéfredaktorka úspěšného e-magazínu a do pár dní píšu pro onen časopis obsáhlý článek o výletech s dětmi v okolí Velkých Kralovic (https://travelbible.cz/pruvodce-beskydy-velke-karlovice-s-detmi/). Takové náhody můžu a s radostí vítám.

Kdo nebo co je pro Vás zdrojem inspirace?

Mám v životě veliké štěstí na akční ženy. Ve svém okolí mám několik nezničitelných supermatek, které kromě domácnosti zvládají skvěle svou práci, koníčky své, svých dětí i svých partnerů, k tomu šplhají na Mt. Blanc, mluví svahilsky a zavařují domácí marmelády. Tyhle tryskomyši jsou výborným hnacím motorem. Co se pracovní inspirace týče, nejčastěji si čtu v mapě, hledám a propojuji zajímavé body. Při dnešní úrovni technologií stačí otevřít například mapy.cz a na člověka doslova skáčou dětská hřiště, lesoparky, rozhledny, vyhlídková místa, naučné stezky… Můj wishlist destinací, kam bych se chtěla jen v České republice zajet podívat, čítá desítky položek a myslím, že ho nikdy neodškrtám celý.

Jaké své volnočasové aktivity byste se nikdy nevzdal/a?

Pohybu. Dokážu bez něj vydržet jen omezenou dobu. Pak mě začínají svrbět nohy, zvyšuje se pravděpodobnost výbuchu a pro dobro všech potřebuju vyrazit ven a vyvětrat hlavu na vzduchu. Fyzická dřina ve mě vyvolává pocit neopakovatelného štěstí, který neumím navodit ničím jiným. Ani skvělým kafem, čtivou knihou nebo nekonečným množstvím nutely.

Čím se aktuálně bavíte?

Baví mě psát. Vážit každé slovo, aby měl výsledek váhu. Mezi slovními obraty, interpunkčními znaménky, odstavci a nadpisy jsem jako ryba ve vodě. Snažím se textem přinášet nové pohledy na jevy, kterým (alespoň částečně) rozumím, inspirovat a v neposlední řadě pobavit. A když slovo dá slovo, přiživuju se psaním jako copywriter, kopík, tvůrce obsahu, chcete-li.

Kde se s Vámi v online nebo offline světě můžeme potkat?

Povolání geografa a srdce spisovatele otiskuju aktuálně nejvíc do značky Jak ta jedle. Na blogu, facebooku a instagramu přináším výletní tipy pro rodiny s dětmi zejména (ale nejen) na severní Moravě. S velkým respektem a mírným zděšením se také snažím starat o Facebook a Instagram komunity Gug.cz, která odhodlaně vzdělává Česko v technologiích. Do třetice všeho onlinového spolupracuju s geografickým studiem SocGeo, které se zaměřuje na udržitelný regionální rozvoj.
Mým nejpřirozenějším ekosystémem jsou ale bez debaty beskydské kopce a lesy, kde bývám opravdu často. Díky mým třem dětem mě tam navíc poměrně těžko přehlédnete…

 

Sdílet na Facebooku
Sdílet na LinkedIn
Sdílet na Pinterestu