Na kávu s Kájou

Petr Kadlec

Jak byste popsal/a svou práci šestiletému dítěti?

Zlatíčko, víš jak s tebou do školy o patro výš chodí takové ty velké děti? Tak já jsem jejich učitel. A až ti bude jedenáct, budu i tvůj. Těšíš se? Fakt? No to jsem rád! Cože? Ano, já se samozřejmě taky těším!

Co byste vzkázal/a svému patnáctiletému já?

Asi se tu čeká nějaká ta moudrá rada jedince o tři dekády staršího. Jak se vyhnout nějakému tomu budoucímu průšvihu. Ale ne, chlapečku, jen si tím vším pěkně prolez, všechno zlý je pro něco dobrý. Jo, možná něco bych měl – koukej se po každým tréninku pořádně protáhnout a nejezdi na lyžích na skokánky!

Kdy Vás Vaše práce dostala do kolen? Ať už pozitivně nebo negativně.

Takovým malým soukromým pedagogickým peklíčkem pro mě byl rok 2018/19. Nikdy předtím bych nevěřil, jak může být těžké budovat si pozici v nové škole, zvlášť po 16 letech strávených v komfortní zóně předchozího působiště. Taky mě sem tam dostane do kolen stav našeho školství – jsem v jádru vážně optimista, ale proti zkostnatělosti, neochotě, nelidskosti, netoleranci, hlouposti a zbytnělému egu se bojuje blbě. A i když se leccos posouvá a kvalitní pedagogové jsou čím dál víc slyšet, je setrvačnost systému nechutně obrovská a konec tunelu pořád jaksi v nedohlednu.

Ale veseleji – pozitivně mi kolena hladí jakýkoli drobný pokrok. A vůbec to není jen o tom, že někoho naučím, jak se něco počítá. Čím déle učím, tím víc mě baví formovat osobnost dítěte a ve víře v lepší budoucnost světa pomáhat vyrábět z oněch jednotlivých křehkých pubertálních duší co největší množství Dobrých Lidí. A zrovna v tomhle směru byla má poslední odučená sezóna možná tou vůbec nejlepší.

Kdo nebo co je pro Vás zdrojem inspirace?

Fíha. Širší otázka by nebyla? To je na slohovku. Ale dobře, zůstanu v kóji pedagogické. Příklady dobré praxe, ať už je vidím u kolegů nebo čtu na netu. Studenti – nekonečně hluboká studna. Moje žena – studna ještě hlubší. A ne, není to účelovka, ale čistá ryzí pravda!

Jaké své volnočasové aktivity byste se nikdy nevzdal/a?

Fakt musím vybrat jednu? No dobře. Posezení v trávě na hřebenech hor.

Čím se aktuálně bavíte?

Poznáváním Cantábrie. A pokud se výrazem aktuálně myslí teď nebo skoro teď, tak střihem osmnáctého videa pro můj YouTube kanál. Střihů je tam hodně a bude to o procentech. Mrkněte!

Kde se s Vámi v online nebo offline světě můžeme potkat?

Jako typický boomer křížený s mileniálem se vyskytuju na Facebooku. Poslední dobou ještě častěji na www.youtube.com/@naockujsematikou. Maso a kosti nejčastěji (ale určité né pořád) pobývají na Žďársku.

Web projektu Naočkuj se matikou: naockujsematikou.cz

Sdílet na Facebooku
Sdílet na LinkedIn
Sdílet na Pinterestu