Jak si vybrat doménu

Pokud přemýšlíte o vlastním webu, nejspíše vás už napadlo, jakou byste chtěli mít doménu.

Co je to doména?

Pro začátek je dobré si upřesnit termíny. Doména je vaše internetová adresa, kterou musíme zadat do prohlížeče, abychom se dostali na váš web. Takže třeba doména tohoto webu je websbykaja.com.

Jak vybrat koncovku domény?

Pro výběr koncovky domény (neboli domény prvního řádu) je třeba si ujasnit, na jakých trzích budete asi působit. V Česku jsou nejčastější domény .cz, v mezinárodním prostředí .com, za dobrou cenu se dá sehnat domény .eu.

K dispozici jsou dnes i další možnosti (např. .space, .online, .art, .fun), jen pozor, že pokud si je pořídíte v nějaké akci (třeba za pár desítek korun), za každoroční prodloužení si připlatíte (v řádu několika stokorun).

Jak vybrat doménu druhého řádu?

Doména druhého řádu je již ten název, nad kterým budete asi dumat nejdéle, v mém případě websbykaja. Abyste to měli jednodušší, sepsala jsem pár rad a doporučení:

  1. Doména musí být snadno zapamatovatelná a krátká. Max. 3 slova. Představte si, že ji budete někomu diktovat nebo že si vás někdo letmo všimne na internetu a v rámci té chvilky si vás musí zapamatovat.
  2. Doména by měla obsahovat buď název vaší firmy, nebo vaše jméno, popř. to, co budete na doméně prezentovat/prodávat.
  3. Pokud možno, je lepší mít doménu bez pomlček.
  4. To, jakou doménu zvolíte, extrémně neovlivní, jak vysoko se budete umisťovat při vyhledávání v prohlížečích (Google nebo Seznam). Na tom budete pracovat, až budete mít vytvořený web, o SEO (kterým si můžete získat přízeň Google) si budete moci brzy přečíst i tady na blogu.
  5. Dejte si na výběr dost času. Vypište si nápady na papír, zkuste varianty i s přídavnými jmény.
  6. Doména už nesmí být obsazená. 🙂 Své nápady můžete otestovat třeba tady: Wedos – registrace domény.

Kolik doména stojí?

Až budete doménu vybírat, všimnete si možná akcí na registrace domény, v rámci které koupíte doménu za pár desítek korun. Nicméně jen na rok. Podívejte se zároveň i na to, kolik stojí její prodloužení, aktuální ceník je třeba tady: Wedos – ceník domén.

Pro ukázku přikládám rozdíly v cenách u domén při jejich registraci (první sloupeček) a pro jejich prodloužení (druhý sloupeček).

jak vybrat domenu ceny domén

 

Mám vybranou doménu, co teď?

Gratuluji!
Kromě adresy budete potřebovat i prostor, kam svůj web umístíte, neboli hosting. Ten si můžete koupit často u stejné firmy, u které si registrujete doménu. Velmi dobré zkušenosti mám například se společností OneBit.

Ráda vám taky při startu poskytnu pomocnou ruku, pro klienty, co spouští první weby a chtějí si je tvořit svépomocí, mám přímo speciální Startovací balíčky.

 

Sdílet na Facebooku
Sdílet na LinkedIn
Sdílet na Pinterestu