Webová hantýrka – WordPress a spol

Pokud se chystáte tvořit web, budou se vám hodit následující termíny

Doména

Vaše internetová adresa, konkrétně u tohoto webu je to websbykaja.com. Skládá se z několika částí, pro vás bude nejdůležitější její koncovka (.cz, .eu, .com) a pak vámi zvolené jméno (např. websbykaja). O tom, jak si vybrat doménu, píšu tady: Jak si vybrat doménu. U domény platíte za její registraci a poté za každoroční prodloužení.

Hosting

Místo, kam web umístíte a na který bude směrovat vaše doména (viz výše). U většiny hostingů se platí každoroční poplatky. Pokud chcete kvalitní hosting, já můžu doporučit např. hosting od OneBit, který má velmi dobrou podporu. Až si budete vybírat hosting, určitě dbejte na to, abyste měli v rámci svého tarifu pravidelné zálohování – jednou za to můžete být velmi vděční.

WordPress

WordPress je redakční systém, který je zdarma a můžete ho využít jako základ pro svůj web. Co to je redakční systém? Je to prostředí, v rámci kterého máte možnost svůj web upravovat – editovat stránky, přidávat příspěvky na blog apod. WordPress je dělaný tak, aby si po zaučení základy webu  mohl obsloužit i člověk newebař. Já doporučuji, aby vám základy WordPressu nachystal někdo, kdo s ním pracuje a zaučil vás, kde co a jak. Proto svým klientům nabízím i startovací balíčky, které obsahují nejen instalaci WordPressu, ale i řadu dalších nastavení pro jednodušší začátky s tímto redakčním systémem.

Šablona

Pokud se rozhodnete použít WordPress, budete si vybírat šablonu nebo builder, pomocí kterého web postavíte. WordPress disponuje řadou šablon, které jsou k dispozici zdarma nebo v placené verzi – záleží na vašich potřebách. Kromě šablony můžete svůj web postavit i pomocí tzv. builderu – nástroje, kdy si web v podstatě stavíte jak stavebnici. Na trhu je dnes několik variant, možná jste slyšeli o builderu Divi nebo Elementoru. Já jsem si nejvíce oblíbila pokročilejší nástroj od Pro Themeco.

Plugin

Pluginy jsou u WordPressu rozšíření redakčního systému, které vám umožní například pracovat se SEO (např. Yoast), propojovat váš web s e-mailingovými nebo prodejními systémy (např. Simpleshop), popř. váš web rozšířit o e-shop (např. Woocommerce). Pluginy existují obdobně jako šablony v placených a zdarma variantách.

Mioweb, Wix, Webnode a další

Tyto termíny dávám do jedné kolonky, protože jsou to alternativy k WordPressu. Jsou to tzv. krabicové systémy, které vám umožní web postavit poměrně jednoduše a ušetří vám např. nutnost řešit zálohy webu nebo zabezpečení webu. NICMÉNĚ jste na nich závislí. To znamená, že jakmile zvýší své každoroční sazby, vy se musíte přizpůsobit a kdybyste chtěli někdy svůj obsah migrovat jinam, musíte si prostě obsah zkopírovat jinam. Zatímco, pokud si postavíte základy svého webu na WordPressu, můžete web pak relativně jednoduše přesouvat mezi různými hostingy a web je celý pod vaší správou.

Pokud se chystáte na tvorbu prezentačního webu, na který napojíte e-mailingový systém nebo prodejní systému typu Simpleshop, hlasovala bych pro WordPress. Pokud uvažujete o vlastním e-shopu a ještě nemáte vlastní web na WordPressu, zvážila bych i variantu krabicového systému. Může vás to vyjít lépe finančně a taky byste měli být schopni si hodně věcí upravit sami. Na českém trhu můžete omrknout např. Shoptet nebo E-shop rychle.

SEO

SEO (anglicky Search Engine Optimization) je proces, kdy se snažíte zkvalitňovat svůj web a jeho obsah tak, aby ho měl rád i Google nebo obdobné vyhledávače a tím pádem váš web umisťovaly na vyšších příčkách ve vyhledávání. SEO je komplexní záležitost, na blogu brzy přibydou tipy, co na svém webu dělat, aby vás měly vyhledávače raději. Mezitím se můžete mrknout na to, co SEO není.

Závěrem

Tento seznam budu nepochybně ještě několikrát rozšiřovat. Pokud zrovna řešíte, jakým směrem se při tvorbě webu vydáte a ocenili byste pomoc, ráda to s vám proberu.

 

Sdílet na Facebooku
Sdílet na LinkedIn
Sdílet na Pinterestu

Taky na blogu

Featured image for “Jak na audit webu svépomocí”

Jak na audit webu svépomocí

Pokud si tvoříte vlastní web, dobře to znáte – pečujeme o něj, chlubíme se jím, upravujeme, zdobíme fotkami. Trávíme s…

Jak na obrázky na webu

Pokud spravujete web, určitě jste se dostali do situace, kdy jste chtěli na svůj web nahrát nějakou fotku, obrázek nebo…

4 nejčastější chyby při tvorbě webu

Ať už tvoříte web svépomocí nebo s podporou odborníka, můžete při jeho tvorbě narazit v těchto bodech. 1) Zajímá vás…

5 tipů, jak zlepšit pozici svého webu ve vyhledávání

Co můžete v letošním roce udělat pro svůj web, aby se zobrazoval výše ve vyhledávání (neboli zlepšit SEO)? Teda pokud…

Webová hantýrka – WordPress a spol

Pokud se chystáte tvořit web, budou se vám hodit následující termíny Doména Vaše internetová adresa, konkrétně u tohoto webu je…

Jak si vybrat doménu

Pokud přemýšlíte o vlastním webu, nejspíše vás už napadlo, jakou byste chtěli mít doménu. Co je to doména? Pro začátek…
Featured image for “Brandové focení na web a sítě”

Brandové focení na web a sítě

Co to je brandové focení? Brandové focení je velmi jednoduše druh focení, při kterém se bere v potaz váš brand.…

Jak zkontrolovat kontrast barev

Pokud máte web a chcete si být jisti, že jsou vaše texty dobře čitelné, doporučuji si zkontrolovat kontrast barvy textu…
Featured image for “Jak na náhledy na Facebooku”

Jak na náhledy na Facebooku

Vytvořili jste si skvělé webovky a chcete je sdílet na sociálních sítích. A zděsíte se, vždyť ten náhled vůbec nevypadá…
Featured image for “Potřebuju web?”

Potřebuju web?

K čemu je vlastně web? Možná máte úspěšnou stránku na Facebooku, sledovaný účet na Instagramu nebo na LinkedIn a řešíte,…

Cestujte v čase!

Cestujete rádi časem? Na internetu se to dá jednoduše, můžete se dokonce podívat, jak se webové stránky měnily v čase.…
Featured image for “Co je to SEO? Teda, co SEO není…”

Co je to SEO? Teda, co SEO není…

Slavný evropský objevitel? Slaná exkluzivní omáčka? Možná, ale pokud na vás toto slovo vybafne ve webovém kontextu, bavíte se o…