5 tipů, jak zlepšit pozici svého webu ve vyhledávání

Co můžete v letošním roce udělat pro svůj web, aby se zobrazoval výše ve vyhledávání (neboli zlepšit SEO)?

Teda pokud ho nechcete úplně schovat před světem, v tom případě nemusíte dělat nic moc. 🙂

V jednom prastarém článku jsem nastínila, co není SEO: Co je to SEO I?

Dnes se podíváme na konkrétní kroky, které jsou ve schopnostech většiny uživatelů a budou se týkat – obsahu, struktury webu, vás jako autora a odkazů zpět na váš web.

Některé z tipů jsem pro vás upravila a přeložila z článku: 23 of the Best SEO Techniques in 2022

1. Tvořte kvalitní obsah

  • tvořte kvalitní obsah – v tomto případě má kvalita přednost před kvantitou. Váš obsah by měl odpovídat potřebám vašich klientů, toho, co sami na internetu hledají. Chcete, aby u vás našli své odpovědi a třeba vaše články i sdíleli nebo citovali.
  • více, na co se často vaši klienti ptají vyhledávače? S jakými otázkami chodí za vámi? Můžete napsat články třeba o často se opakujících otázkách na konzultacích a na konci článku čtenáře pozvat k další spolupráci.

2. Buďte přehlední

  • prezentujte svůj obsah přehledně – krátké odstavce, odrážky, zvýraznění důležitého, doplňte jej obrázky
  • přemýšlejte o struktuře svých článků a používejte hierarchie nadpisů. Až budete tvořit obsah, kromě odstavců doplňte článek o podnadpisy (h1, h2, h3…) – pomůžou vám do článku dodat strukturu a zlepšit tak orientaci uživatele.
    • Příklad?
      Článek o domácích zvířátkách:
      h1 – domácí zvířátka
      h2 – kočky
      h2 – pejsci
      h3 – kokršpanělé
      h3 – jezevčíci
      h2 – křečci
  • u obrázků vyplňujte název a alt popisek (alternativní popisek). U názvu obrázků se vyvarujte diakritiky a místo mezer použijte pomlčku nebo podtržítko (toto-je-priklad-nazvu-obrazku). U alt popisku nechte diakritiku i mezery (toto je příklad alt popisku). Alt popisek se taky přečte těm uživatelům, kteří na váš web přijdou se čtečkou (např. nevidomým).

3. Staňte se expertem

  • vyhledávací algoritmy chtějí svým uživatelům ukazovat co nejužitečnější návody a články, proto se snažte svým klientům ukázat, že váš text (a vy) jste skutečně experti v oboru.
    Můžete to dělat následovně – uveďte zdroje, ze kterých čerpáte; mějte na webu certifikace a kurzy, kterými jste prošli; spolupracujte s autory, kteří jsou experti v oboru a na webu uveďte jejich krátké bio; u produktů mějte reference a hodnocení produktů od jeho uživatelů.

4. Budujte strukturu webu

  • snažte se svůj web efektivně a relevantně provázat pomocí interních odkazů, tzn. provázat např. odpovídající témata a podtémata. Příkladem může být web s recepty, kdy bude kategorie veganské recepty, ty budou provázány s podkategorií dezertů, ta bude pak provázána s podkategorií nepečených receptů apod.
  • využijte taky odkazy v zápatí a záhlaví, které se často opakují na všech stránkách na webu. Odkazy, které v těchto částech použijete, mají v očích vyhledávačů větší důležitost. Taky tak můžete návštěvníkům umožnit dostat se do větší hloubky webu, aniž by se museli proklikávat vaším webem. Já se třeba do zápatí chystám vložit odkazy na nejužitečnější návody.

5. Získávejte zpětné odkazy

  • pro váš web je skvělé, když na něj odkazují jiné (a relevantní) weby.
    A proč? Zase to poukazuje na to, že na vašem webu se vyskytuje obsah, který je hodnotný, kvalitní a někomu stálo za to na něj poukázat.
    Neříkám, že byste měli ostatní žadonit o zpětný odkaz, nicméně pokud se vyskytne příležitost a někdo bude mít na webu např. téma, k němuž máte vy zpracované podrobné návody, můžete tyto weby oslovit a nabídnout jim, aby odkázaly na vaše texty.

 

V těchto 5 tipech jsem záměrně vynechala technickou stránku, protože jsem chtěla, aby je mohl vyzkoušet skoro jakýkoliv uživatel. Na technické SEO se podíváme brzy zase tady na blogu.

 

 

 

 

Sdílet na Facebooku
Sdílet na LinkedIn
Sdílet na Pinterestu

Taky na blogu

Jak na audit webu svépomocí

Pokud si tvoříte vlastní web, dobře to znáte – pečujeme o něj, chlubíme se jím, upravujeme, zdobíme fotkami. Trávíme s…

Jak na obrázky na webu

Pokud spravujete web, určitě jste se dostali do situace, kdy jste chtěli na svůj web nahrát nějakou fotku, obrázek nebo…

4 nejčastější chyby při tvorbě webu

Ať už tvoříte web svépomocí nebo s podporou odborníka, můžete při jeho tvorbě narazit v těchto bodech. 1) Zajímá vás…

5 tipů, jak zlepšit pozici svého webu ve vyhledávání

Co můžete v letošním roce udělat pro svůj web, aby se zobrazoval výše ve vyhledávání (neboli zlepšit SEO)? Teda pokud…

Webová hantýrka – WordPress a spol

Pokud se chystáte tvořit web, budou se vám hodit následující termíny Doména Vaše internetová adresa, konkrétně u tohoto webu je…

Jak si vybrat doménu

Pokud přemýšlíte o vlastním webu, nejspíše vás už napadlo, jakou byste chtěli mít doménu. Co je to doména? Pro začátek…

Brandové focení na web a sítě

Co to je brandové focení? Brandové focení je velmi jednoduše druh focení, při kterém se bere v potaz váš brand.…

Jak zkontrolovat kontrast barev

Pokud máte web a chcete si být jisti, že jsou vaše texty dobře čitelné, doporučuji si zkontrolovat kontrast barvy textu…

Jak na náhledy na Facebooku

Vytvořili jste si skvělé webovky a chcete je sdílet na sociálních sítích. A zděsíte se, vždyť ten náhled vůbec nevypadá…

Potřebuju web?

K čemu je vlastně web? Možná máte úspěšnou stránku na Facebooku, sledovaný účet na Instagramu nebo na LinkedIn a řešíte,…

Cestujte v čase!

Cestujete rádi časem? Na internetu se to dá jednoduše, můžete se dokonce podívat, jak se webové stránky měnily v čase.…

Co je to SEO? Teda, co SEO není…

Slavný evropský objevitel? Slaná exkluzivní omáčka? Možná, ale pokud na vás toto slovo vybafne ve webovém kontextu, bavíte se o…